Polis Meslek Yüksek Okulu (Pmyo)

28 Ocak 2011
Yazan

Bir çok kişi polis olmak istiyor ve bu yolda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmiyorlar.Bu yazıda pmyo için gerekli adımları anlatıcağım.

PMYO uzun açılımıyla Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelmektedir.Polis Meslek Yüksek Okulları emniyet teşkilatında görev yapacak olan polis memurlarını yetiştirir.PMYO’da eğitim süresi iki yıldır.Polis Meslek Yüksek okullarında eğitim parasız ve yatılıdır.

Pmyo sınavına Kimler Başvurabilir?
Polis meslek yüksek okulu PMYO sınavına lise mezunları(ortaöğretim) ön lisans ve lisans mezunları başvurabilir.Yönetmelikte çıkan yaş kurallarına uymak şartıyla.Ayrıca sicili temiz olmalı ve pmyo yönetmeliğinin belirlediği yönetmeliğe uygun olmalıdır.Yönetmelik okumak için buraya tıklayınız.

Pmyo’ya Nasıl Başvurulur? Kaç Sınava Girilir?
Pmyo sınavına başvurmak için belirlenen pmyo baraj puanının geçmek zorundasınız.(2010 yılında 280 puan).Ygsden yeterli puanı aldığınızda pmyo mülakatına gireceksiniz.Mülakatta başarılı olursanız,pmyo yazılı sınavına giriyorsunuz.Yani üç aşamalı bir pmyo.Üç aşamayı maddeler halinde yazmak gerekirse

1-)Ygs sınavından pmyo baraj puanını almak
2-)Sözlü mülakatları geçmek
3-)Pmyo yazılı sınavlardan geçmek

Pmyo’ya Nasıl Başvuru Yapacağım
Polis meslek yüksek okuluna başvuru yapmak için ygsden gereken puanı aldığınızı varsayarsak, ilk önce pmyo’nun internet sitesinden ön başvuru yapmamız gerekiyor. Ön başvuru adresi için buraya tıklayınız.İnternet üzerinden ön başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli evrakları teslim etmeniz gerekicek.Sınav için yatıracağınız ücretin makbuzuyla birlikte gideceksiniz.Oradan sizlere sözlü mülakat için bir kağıt verecekler.O kağıtta nerede ve ne zaman mülakata gireceğiniz yazacaktır.Mülakatı geçerseniz bu defada yazılı sınav için ayrı bir kağıt alacaksınız başvuru yerinizden.Bunun içinde ayrı ödeme yapmanız gerekiyor.Ayrı ödeme derken sınav girişi için alınan ücretten bahsediyorum.

Pmyo Sınavını Kazandıktan Sonra
Eğer pmyo yazılı sınavlarını kazanırsanız,kazandığınız okulda 2 hafta intibak eğitimi alacaksınız.Bir nevi okula hazırlık eğitimi gibi birşey.Selam vermek,okul kuralları vs..Ayrıca bu süre için genel sağlık taramasından geçiyorsunuz.İntibak eğitimde alınan sağlık raporu tam teşekküllü bir sağlık raporudur.Neyiniz var yok ortaya çıkar.Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa sorun etmeyin birşey olmaz.Sağlık sorunları en çok gözlerde çıkıyor buda elenmeye sebep oluyor.Sağlık raporları Polis akademesi başkanlığına gönderiliyor.Oradan yapılan incelemeye göre okula devam ediyorsunuz yada eleniyorsunuz.Okula devam ederseniz iki yıllık eğitim hayatınız başlıyor.İki yıl sonra polis memuru olarak göreve başlayabilirsiniz.

Pmyo Eğitim Süresi Ne Kadar?

Polis meslek yüksek okullarında eğitim süresi 2 yıldır.Eğitim ekim ayının ortalarında başlar.Yaklaşık 28 hafta sürmektedir.Ayrıca yarıyıl ve yaz tatilide vardır.

Pmyo’da Eğitim Nasıldır
Polis meslek yüksek okullarında eğitim yatılıdır.Eğer kazandığınız okulun bulunduğu ilde birinci dereceden evli akrabanız var ise cuma günleri akşamı evci izni alıp pazar günü akşamına kadar izin alabilirsiniz.

 

http://www.demreli.com/2011/01/polis-meslek-yuksek-okulu-pmyo.html

Tags: , , , ,

Polis Meslek Yüksek Okulu (Pmyo) için 12 Yorum Yapılmış

 1. Mrtbtl
  06 Şubat 2011 at 01:26

  Bu sene polislik için başvuracağım bakalım. Umarım hayırlı bir sonuç gelir. Bu tür bilgilere ihtiyacım vardı, severek okudum teşekkürler.

 2. demreli
  06 Şubat 2011 at 01:49

  Bende pmyo sınavlarına girmeyi düşünüyorum.İlk olarak ygs sınavı önemli.Bakalım hayırlısı

 3. 2kr2
  07 Şubat 2011 at 19:17

  Başvurular kısmı önemli dikkatli okuyun.

 4. özge
  30 Mayıs 2011 at 10:43

  bnm dişlerimde problemler vardı düzeldi bir sorn olurmu ?

 5. cüneyt
  19 Haziran 2011 at 13:33

  olmaz merak etme .

 6. seda
  30 Haziran 2011 at 12:12

  ya ben mülakatı geçtim genel kültrm çok kötü ama genel yetenegm iyi sizce kazanablr miym???

 7. koray
  04 Kasım 2011 at 13:05

  BEN PMYO BASVURCAGIM YUNUS POLİSİ OLMAK İSTİYORUM İLK ÖNCE OKULU BİTİRİP SONRA NE YAPMAK GEREK??

 8. koray
  04 Kasım 2011 at 13:07

  YGS DEN 300 PUAN YAPMAK İÇİN KAÇ NET YAPMAK GEREKİYOR İLK OLARAK FİKRİ OLAN VARMI ARKADASLAR ???

 9. caner
  28 Haziran 2012 at 23:05

  yazılı sınavı geçtikten sonraki sağlık raporunda elenirsek tekrar üniversite tercihi yapabiliyormuyuz ?

 10. muhammed
  25 Kasım 2012 at 16:35

  bende polis olmak istiyorum ama endişem var. lise 2 okuyorum sayısalım eşit agırlıga gecsem sorun olurmu ? acaba bana tavsiyede bulunun litfennn

  • 08 Aralık 2012 at 18:17

   İki türlü polis olabilirsin ya akademi bitireceksin 4 sene sürer bu komiser yardımcısı olursun yada polis meslek yüksek okulunu bitirip 2 sene sürer buda polis memuru olarak görev yaparsın.Akademisi sınavı zordur mat 2 ister fen bilimleri ister ve yabancı dil ister.Pmyo sınavı kolaydır.Önemli olan mat ve geo sınavlarıdır bunlarda iyiyseniz pmyo da şansını dene. Lisede bölüm değiştirmene gerek yok ama pmyo istiyorsan fen bilimlerine gerek yok.

Bir Cevap Yazın