Sıfırdan Ygs Sınavına Hazırlanmak

04 Nisan 2011
Yazan

Bu sene ygs’ye tekrardan hazırlanmaya karar vermiş durumdayım.Aslında bu sene ygs den 300 puan alıp pmyo sınavlarına girme hedefim vardı.Ygs soruları trt çözünce kontrol ettim ve malesef puanımın 300 olmayacağını en fazla 260-270 civarı olacağını gördüm.Bu sene pmyo hayallerim suya düştü anlayacağınız.Bende lys ye girip başka bölümlerde şansımı denemek istemiştim ama çıkan kopya skandallarından dolayı lys çalışmalarına da başlamadım ve başlamayacağım.Tekrar pmyo sınavlarına girme düşüncem olduğu için şimdiden gelecek sene yapılacak ygs ye hazırlanmaya karar verdim.

Bu sene dersaneye gitmeden evde kendi aldığım kitaplar ile hazırlanmıştım sınava.Aslında tam da hazırlanamadım sayılır.Bilgisayar yüzünden pek kitap alıp çalışmak kısmet olmadı.Bunda suç tamamen bana ait.Günde 1-2 saat anca çalışmışımdır.Haliyle bu sürede çalıştığım bana pek fazla birşey katmadı diyebiliriz.Ama dersaneye gitmeden ve liseden mezun olmamın üstünden 1 sene geçmesine rağmen bu sınavdan 260-270 civarı puan bekliyorum.Bu sene belki kazanamadım fakat benim için iyi bir hazırlık oldu diyebilirim.

Bu senede dersaneye gitmeyi düşünmüyorum.Dersaneye gitmeyi sevmiyorum çünkü.Adam gibi çalıştıktan sonra her yerde çalışabilir bana göre insan.Bende bu sene gerçekten adam gibi çalışıp bilgisayar ile fazla meşgul olmadan sınavlara hazırlanacağım.Şimdiden nasıl çalışacağım,neler yapacağım üzerinden çalışıyorum.Öncelikle belli bir programa göre çalışacağım çünkü insan programsız çalışınca o çalıştığından pek verim alamıyor.Peki neler yapacağım? Neler programlıyorum? Amacım nedir?

Ben lisede sözel bölüm okudum.Benim ilgi alanıma giren dersler türkçe,coğrafya,tarih ve felsefe.Matematik ile aram hiç iyi değil.İlkokuldan beridir de hiç iyi olmadı diyebilirim.Yapacağım bu programda önemli olan aşamalardan bahsedersek aslında çok basit olduğunu görebilirsiniz.Neler bu aşamalar 1.Kitap okumak 2.Ders çalışmak . Basit iki şey gibi gözükebilir ama bana göre asla basit olmayan iki şey.Sizlere neden basit olmadığını anlatayım.Öncelike kitap okumak deyince aklımıza roman alıp okumak geliyor fakat benim kitap okumaktan kastettiğim biraz farklı diyebiliriz.Mesela ygs de ve pmyo sınavlarında tarih soruları çıkıyor.Misal Osmanlı devleti konusu… Ben gidip da vinci’nin şifresi romanını alıp okumam.Giderim Osmanlı devletini anlatan tarihi kitaplar alıp okurum ve okuduklarım ile çalıştıklarım arasında bağlantı kurarım.Ha normal romanda okurum illa ki.Bu Türkçe derslerinde özellikle paragrafta anlam konusunda çok yardımcı olur.Ama öncelikle bana lazım olacak bilgiler ile ilgili kitaplar okumak tercihimdir.

Ders çalışmak deyince ise aklımıza konu anlatım kitabını alıp konuyu okumak önemli yerlerin altını çizmek ve haftada ayda bir tekrar etmek gelir.Benimde aklıma gelen bunlar.Ama ben ders çalışmak deyince bambaşka birşey uygulayacağım.Sözel öğrencisi olduğum için daha çok tarih,coğrafya ,felsefe,türkçe gibi derslere ait olan bilgileri zihinde tutmak öğrenmek gerekir.Bu dersler oldukça uzun oldukları için her ayrıntıyı akılda tutmak imkansız diyebiliriz.Benim kendi uygulayacağım bir ders çalışma tekniğini sizlere anlatmak istiyorum.Bu tekniği dersaneye gitmeyenler evde çalışanlar uygularsa daha iyi olacaktır.Tekniğe gelirsek; bunu bir ders üzerinden anlatmak istiyorum. Örneğin; tarih dersini çalışıyoruz.Tarihin ilk konusu TARİH BİLİMİNE GİRİŞ konusudur.Bu konuda bir çok alt başlık var.Kendi yaptığım bir kısım notları yazayım.

 1. TARİH BİLİMİNE GİRİŞ
 • Tarihin tanımı ve konusu
 • Tarih biliminin yöntemi
 • Tarihin tasnifi
 • Tarihe yardımcı bilimler
 • Takvimler
 • Tarih öncesi devirler
 • Maden devirleri

Gördüğünüz gibi tarih dersinin ilk konusu alt başlıkları ile beraber listeledik.İlk konumuz Tarihin tanımı ve konusu . Bu konu ile ilgili sahip olduğum bir çok kitaplardan ve internetten araştırıp bulduğumuz bilgileri iyice okuyup,önemli yerleri not ediyoruz ve arşive kaldırıyoruz.Bu şekilde tarih dersine ait tüm konuları farklı kaynaklardan araştırıp çalışıyoruz ve not alarak arşive kaldırıyoruz.Daha sonra hafta sonları bu notları birer kez okuyoruz.Bu şekilde sınava kadar o not aldığımız bilgiler hafızamızdan silinmiyor ve sürekli aklımızda kalıyor.Şimdi diyeceksiniz o kadar çok bilgi var ki nasıl aklımızda kalsın.Merak etmeyin kalır.Siz yeter ki not alırken gereksiz yerleri not almayın ve her hafta tekrar edin.

Kitap okumak gerçekten çok önemlidir.Sınava hazırlanan arkadaşlara önerim çok fazla roman okumayın.Tarihi kitaplar,coğrafi kitaplar okuyun.Da vincinin şifrelerini okumayın.Açın çanakkale savaşını ,birinci dünya savaşanı,tarihi anlatan kitapları okuyun.Emin olun bu okuduğunuz kitaplar size sınavda çok yardımcı olacaktır.

Bu sınavda ben sadece türkçe ve sosyal bölümündeki soruları çözdüm.Çünkü matematik yapamıyorum  ve fen bilimleri alanım değil.Ama sözelci de olsanız matematik yapmanız gerekiyor.En azından kpss ye bile girseniz matematik yapmak zorundasınız.Matematik 2 yapamıyorsanız bile matematik 1′i mutlaka öğrenmeniz gerekir.Korkmayın matematikten ben korkumuyorum çalışacağım yapacağım.Matematik çalışmak için özel ders alabilirsiniz faydalı olacaktırm ama imkanınız yok ise internette matematik dersi izleme sitelerinden faydalanabilirsiniz.Ben matematik 1 i öğrenmek için sunummat satın aldım henüz çalışma şansım olmadı ama en kısa sürede çalışmaya başlayacağım.Faydalı olacağını düşünüyorum.Sınava hazırlananlar tek kaynak ile yetinmesinler.İmkanınız var ise en az üç kaynak edinin her ders için.Farklı bilgiler her zaman iyidir.Üç farklı kaynaktan okuduğunuz bir konu kafanızda çağrışımlara sebep olur ve o konuyu unutmanız gecikir.

Önümüzdeki ygs 2012 nin mart ve ya nisan ayında yapılacaktır.Önümüzde bayağı bir süre var ama siz çok süre var çalışım ben demeyin.Şimdiden başlayın az az çalışmaya.Herkese önümüzdeki sene yapılacak olan ygs de başarılar dilerim.

Tags: , , ,

Sıfırdan Ygs Sınavına Hazırlanmak için 3 Yorum Yapılmış

 1. merve
  13 Nisan 2011 at 07:33

  sanki beni anlatmıssın bende bu sene çok çalıştım meslek lisesi çıkışlı olduum için  baya çalışmam gerekti ancak ygs de mata hiç geçemedim bunun sebebi çok yavaş soru çözmem oldu ayrıca bende pmyo hazırlanıyorum bilmiyorum ne çıkar nolur ama olmasada bu sne sil baştan evde tekrar kendi başıma çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum şimdiden başladım pilan yapmaya hakkımızda hayırlısı olsun diyorum .)

 2. 04 Mayıs 2011 at 06:34

  merhaba, dershane hakkında birkaç şeye değinmek isterim, mezun öğrenciler için dershane önemli çünkü ders çalışmak için bu öğrencilerin teşviğe ihtiyacı oluyor, lise son sınıfta okula gidilir ders dinlenir ön planda dersler vardır ders çalışan arkadaşlardan etkilenip az da olsa ders çalışılır fakat mezun olduktan sonra o ders çalışma iradesi toplamak gerçekten zor çünkü okuldan ve kitaplardan uzaklaşmış oluyorsun, bilgisayar ve internet seni senden alıyor, dershane en önemlisi mezun öğrencilerde bu açığı kapıyor. fakat çeşitli nedenlerden dolayı dershaneye gitmeyecek olanlar ders çalışmak istiyorlarsa ciddi ciddi bir özveri de bulunması gerekiyor
  ayrıca sözelci arkadaşlar konu çalışması yaparak fen kısmında kimya ve biyoloji sorularının bir kısmını yapabilirler bu derslerden banko soru çıkan kolay konular var bunları incelemek gerek geometri dersini ise şu şekilde çalışabilir formülleri şekil üzerinde incelemek (ezberlemek değil!) – çözümlü sorular – kolaydan zora sıralanmış testlerin çözümü. iyi sözelciler hep buralardan rakiplerine fark atıyor

  • tuğba
   01 Ocak 2012 at 23:39

   bende mezunum ve geçen sene dershaneye gittim ama istediğim yer olmadı. şimdi evde hazırlanıyorum. pek bi umudum yoktu yine. öylesine internette dolaşırken bu yazıyı gördüm. benim için motivasyon ve moral oldu. bende sözelim. geçen seneki gibi tatsız olaylar olmaz inşallah. çünkü biz gençlerin ümitleri kırılmasın. yoksa bu devletin geleceği söner. okuma isteğimizide kaybettirmesinler.

Bir Cevap Yazın